Dafi czy Brita, który dzbanek wybrać
Dafi czy Brita, który dzbanek wybrać
Luty 26, 2018
Czy filtracja wody jest konieczna
Czy filtracja wody jest konieczna?
Lipiec 23, 2018
Pokaż wszystkie

Metody filtracji wody – osmoza

Metody filtracji wody – osmoza

Nie ma w tej chwili doskonalszej metody domowego filtrowania wody kranowej niż odwrócona osmoza. Jest to też metoda, którą najczęściej stosują producenci wody butelkowanej. Usuwa bardzo dużo różnego rodzaju zanieczyszczeń, dzięki czemu gwarantuje świeżą oraz zdrową wodę. Odwrócona osmoza swoją wysoką skuteczność zawdzięcza niezmiernie małym otworom w membranie osmotycznej, które są wielkości 0,0005 mikrona. Dla porównania bakterie mają rozmiar od 0,2 do 1 mikrona, a powszechnie występujące wirusy od 0,02 mikrona do 0,4 mikrona. Urządzenie do osmozy składa się z filtra węglowego, membrany osmotycznej, o której pisaliśmy powyżej oraz pojemnika na czystą wodę i kranika, przez który możemy jej sobie nalać do odpowiedniego dla nas naczynia. Różne systemy odwróconej osmozy różną się głównie jakością samej membrany oraz efektywnością liczoną w ilości litrów wody, jaką system może przefiltrować w godzinę. Różne są także wielkości pojemnika na czystą wodę. To rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w każdym domu.

Nie jest jednak polecane do filtrowania wody z otwartych zbiorników jak studnie czy jeziora. Membrana osmotyczna może się zużywać w szybkim tempie poprzez oddziaływanie na nią siarkowodoru, żelaza, chloru oraz różnego typu bakterii zawartych w wodzie. Aby uniknąć częstego jej wymieniania, warto wzbogacić nasz system oczyszczania zarówno we wstępny filtr osadowy, jak i wstępny filtr węglowy. Takie rozwiązanie pozwoli na wyłapanie większych zanieczyszczeń jeszcze zanim dotrą one do naszej membrany osmotycznej i naruszą jej delikatną strukturę. Jeśli zaś woda w naszym domu jest bardzo twarda, to może być konieczne wykorzystanie filtrów zmiękczających, dzięki którym nasz system będzie miał większą żywotność, a my będziemy dłużej cieszyć się zdrową, filtrowaną wodą bez zbędnych wymian oraz napraw.

Pomimo iż odwrócona osmoza jest rozwiązaniem bardzo skutecznym, to stosowana jest znacznie rzadziej niż popularne dzbanki filtrujące np. polskiej firmy Dafi. Dzieje się tak dlatego, iż jest to dość droga inwestycja, na którą nie każde gospodarstwo domowe może sobie pozwolić. W dodatku filtr osmotyczny eliminuje z wody wszystkie mikroelementy, nawet te pożądane pierwiastki, jak magnez czy potas.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ok